14K Gold 1.9mm Cable Chain Footage
KT1618
14 Karat Gold 1.9mm Cable Chain Footage
14K Gold 1.9mm Cable Chain Footage
KT1618
14 Karat Gold 1.9mm Cable Chain Footage
Total:
warning
Bulk chain sold by the inch:
Order 12 inches to get 1 foot, etc.
Order 12 inches to get 1 foot, etc.
Loading Pricing...
Specs
| Material | 14 Karat Gold |
| Nation of Origin | United States |
| Finish | Bright |
| Manufacturing Method | Machine Made |
| Anti Tarnish | No |
| Tariff | 7113.19.1000 |
| Gram Weight | 0.13 |
Description
Detailed Specs
| Chain Style | Cable & Clip |
| Chain Length | Footage |
| Chain Clasp | No Clasp |
| Chain Width MM | 1.6mm - 2mm |
| Chain Wire Links | Round Wire |
| Link Thickness Gauge | 28 Gauge |
| Link Thickness MM | 0.34mm |
| Link Width MM | 1.9mm |
| Link Length MM | 2.3mm |
| Link ID Gauge | 20ga |
| Link ID MM | 0.81mm |
Media
Other Options in This Style
Compatible With
×
