Gold-Filled 18 inch 1mm Spiga Wheat Chain
3DP2518
14/20 Gold-filled 18 inch, 1mm Spiga Wheat Neck Chain with Quality Tag and Spring Ring
Gold-Filled 18 inch 1mm Spiga Wheat Chain
3DP2518
14/20 Gold-filled 18 inch, 1mm Spiga Wheat Neck Chain with Quality Tag and Spring Ring
Total:
Loading Pricing...
Specs
| Material | Gold-Filled |
| Nation of Origin | United States |
| Finish | Gold Plated Over GF |
| Manufacturing Method | Machine Made |
| Anti Tarnish | No |
| Tariff | 7113.20.2900 |
| Gram Weight | 1.420196 |
Description
Detailed Specs
| Chain Style | Rope |
| Chain Length | 18 inch |
| Chain Clasp | Spring Ring Clasp |
| Chain Width MM | 1mm or less |
| Chain Wire Links | Round Wire |
| Link Thickness Gauge | 31 Gauge |
| Link Thickness MM | 0.24mm |
| Link Width MM | 1.00mm |
| Link Length MM | 1.60mm |
Media
×
