Gold-Filled 18 inch 1mm Tiny Rolo Chain
320718
14/20 Gold-filled 18 inch, 1.1mm Tiny Rolo Finished Neck Chain with Spring Ring
Gold-Filled 18 inch 1mm Tiny Rolo Chain
320718
14/20 Gold-filled 18 inch, 1.1mm Tiny Rolo Finished Neck Chain with Spring Ring
Total:
Loading Pricing...
Specs
| Material | Gold-Filled |
| Nation of Origin | United States |
| Finish | Gold Plated Over GF |
| Manufacturing Method | Machine Made |
| Anti Tarnish | No |
| Tariff | 7113.20.2900 |
| Gram Weight | 1.05 |
Description
Detailed Specs
| Chain Style | Rolo & Belcher |
| Chain Length | 18 inch |
| Chain Clasp | Spring Ring Clasp |
| Chain Width MM | 1.1mm - 1.5mm |
| Chain Wire Links | Flat Wire |
| Link Thickness Gauge | 32 Gauge or Finer |
| Link Thickness MM | .42mm |
| Link Width MM | 1.1mm |
| Link Length MM | 1.4mm |
| Link ID Gauge | 26ga |
| Link ID MM | .38mm |
Media
×
