Gold-Filled 18 inch 1.3mm Flat Oval Cable
3RA2618
14/20 Gold-Filled 18 inch 1.3mm Flat Oval Cable, Spring Ring Clasp
Gold-Filled 18 inch 1.3mm Flat Oval Cable
3RA2618
14/20 Gold-Filled 18 inch 1.3mm Flat Oval Cable, Spring Ring Clasp
Total:
Loading Pricing...
Specs
| Material | Gold-Filled |
| Nation of Origin | Italy |
| Finish | Gold Plated Over GF |
| Manufacturing Method | Machine Made |
| Anti Tarnish | No |
| Tariff | 7113.20.2100 |
| Gram Weight | 0.84 |
Description
Detailed Specs
| Chain Style | Cable & Clip |
| Chain Length | 18 inch |
| Chain Clasp | Spring Ring Clasp |
| Chain Width MM | 1.1mm - 1.5mm |
| Chain Wire Links | Flat Wire |
| Link Thickness Gauge | 27 Gauge |
| Link Thickness MM | 0.36mm |
| Link Width MM | 1.3mm |
| Link Length MM | 1.8mm |
| Link ID Gauge | 18g |
| Link ID MM | .081mm |
Media
Other Options in This Style
Compatible With
×
