Gold-Filled 18 inch 1.4mm Tight Curb Chain
3A29318
14/20 Gold-Filled 18 inch 1.4mm Tight Curb Finished Chain with Lobster Clasp
Gold-Filled 18 inch 1.4mm Tight Curb Chain
3A29318
14/20 Gold-Filled 18 inch 1.4mm Tight Curb Finished Chain with Lobster Clasp
Total:
Loading Pricing...
Specs
| Material | Gold-Filled |
| Nation of Origin | Italy |
| Finish | Gold Plated Over GF |
| Manufacturing Method | Machine Made |
| Anti Tarnish | No |
| Tariff | 7113.20.2900 |
| Gram Weight | 2.2 |
Description
Detailed Specs
| Chain Style | Curb |
| Chain Length | 18 inch |
| Chain Clasp | Lobster Clasp |
| Chain Width MM | 1.1mm - 1.5mm |
| Chain Wire Links | Round Wire |
| Link Thickness Gauge | 26 Gauge |
| Link Thickness MM | 0.4mm |
| Link Width MM | 1.4mm |
| Link Length MM | 1.9mm |
| Link ID Gauge | 28 ga |
| Link ID MM | 0.33mm |
Media
Other Options in This Style
×
