Gold-Filled Small Alternating Starburst Paperclip Chain Footage
3E340
14/20 Gold-filled 1.5mm Alternating Starburst Paperclip Chain Footage. 2.5mm Discs. Length between sequins 1/3 inches.
Gold-Filled Small Alternating Starburst Paperclip Chain Footage
3E340
14/20 Gold-filled 1.5mm Alternating Starburst Paperclip Chain Footage. 2.5mm Discs. Length between sequins 1/3 inches.
Total:
warning
Bulk chain sold by the inch:
Order 12 inches to get 1 foot, etc.
Order 12 inches to get 1 foot, etc.
Loading Pricing...
Specs
| Material | Gold-Filled |
| Nation of Origin | Italy |
| Finish | Gold Plated Over GF |
| Manufacturing Method | Machine Made |
| Anti Tarnish | No |
| Tariff | 7113.20.1000 |
| Gram Weight | 0.08 |
Description
Detailed Specs
| Chain Style | Cable & Clip |
| Chain Length | Footage |
| Chain Clasp | No Clasp |
| Chain Width MM | 1.1mm - 1.5mm |
| Chain Wire Links | Round Wire |
| Link Thickness Gauge | 27 Gauge |
| Link Thickness MM | .36mm |
| Link Width MM | 1.5mm |
| Link Length MM | 3.7mm |
| Link ID Gauge | 20ga |
| Link ID MM | .81mm |
| Embellishment Width MM | 2.5mm Discs, 1/3 inch between discs |
| Chain Series Only Size SML | Small |
Media
Compatible With
Other Options in This Style
×
