Gold-Filled 18 inch Bead Chain
33718
14/20 Gold-filled 18 inch, 1.2mm Ball Chain Necklace
Gold-Filled 18 inch Bead Chain
33718
14/20 Gold-filled 18 inch, 1.2mm Ball Chain Necklace
Total:
Loading Pricing...
Specs
| Material | Gold-Filled |
| Nation of Origin | United States |
| Finish | Gold Plated Over GF |
| Manufacturing Method | Machine Made |
| Anti Tarnish | No |
| Tariff | 7113.20.2900 |
| Gram Weight | 1.650167 |
Description
And the Bead Goes On! And on. Our Gold-Filled 1.2mm Bead or Ball Chain Necklace. These chains are not just for dog tags, ball chain has broad unisex appeal.
Detailed Specs
| Chain Style | Bead & Saturn |
| Chain Length | 18 inch |
| Chain Clasp | Spring Ring Clasp |
| Chain Width MM | 1.1mm - 1.5mm |
| Chain Wire Links | NONE |
| Link Thickness Gauge | 17 Gauge |
| Link Thickness MM | 1.20mm |
| Link Width MM | 1.20mm |
| Link Length MM | 1.20mm |
Media
×
