Gold-Filled 18 inch Double Rope Chain
310R18
14/20 Gold-filled 18 inch 1.4mm Double Rope Chain Necklace with Spring Ring
Gold-Filled 18 inch Double Rope Chain
310R18
14/20 Gold-filled 18 inch 1.4mm Double Rope Chain Necklace with Spring Ring
Total:
Loading Pricing...
Specs
| Material | Gold-Filled |
| Nation of Origin | United States |
| Finish | Bright |
| Manufacturing Method | Machine Made |
| Anti Tarnish | No |
| Tariff | 7113.20.2100 |
| Gram Weight | 1.250099 |
Description
Rope chains are elegant! This gold-filled chain can be worn alone or add it with other chains for a layered look. Check out our gold-filled charms or pendants to find the perfect center piece for this cute finished necklace.
Detailed Specs
| Chain Style | Rope |
| Chain Length | 18 inch |
| Chain Clasp | Spring Ring Clasp |
| Chain Width MM | 1.1mm - 1.5mm |
| Chain Wire Links | NONE |
| Link Thickness Gauge | 24 Gauge |
| Link Thickness MM | 0.51mm |
| Link Width MM | 1.40mm |
| Link Length MM | 2.10mm |
Media
Other Options in This Style
×
