Gold Filled 18 inch Tiny Drawn Curb Chain
3AC13518
14/20 Gold-Filled 18 inch 1.4mm Drawn Curb Chain with Lobster Clasp
Gold Filled 18 inch Tiny Drawn Curb Chain
3AC13518
14/20 Gold-Filled 18 inch 1.4mm Drawn Curb Chain with Lobster Clasp
Total:
Loading Pricing...
Specs
| Material | Gold-Filled |
| Nation of Origin | Italy |
| Finish | Gold Plated Over GF |
| Manufacturing Method | Machine Made |
| Anti Tarnish | No |
| Tariff | 7113.20.2900 |
| Gram Weight | 1.31 |
Description
Detailed Specs
| Chain Style | Curb |
| Chain Length | 18 inch |
| Chain Clasp | Lobster Clasp |
| Chain Width MM | 1.1mm - 1.5mm |
| Chain Wire Links | Round Wire |
| Link Thickness Gauge | 28 Gauge |
| Link Thickness MM | 0.33mm |
| Link Width MM | 1.4mm |
| Link Length MM | 3.5mm |
| Link ID Gauge | 24 ga |
| Link ID MM | 0.51mm |
Media
Other Options in This Style
Compatible With
×
