Gold-filled 18 inch Drawn Flat Box Chain
3BX2218
14/20 Gold-filled 18 inch 1.3mm Drawn Flat Box Chain, Lobster Clasp
Gold-filled 18 inch Drawn Flat Box Chain
3BX2218
14/20 Gold-filled 18 inch 1.3mm Drawn Flat Box Chain, Lobster Clasp
Total:
Loading Pricing...
Specs
| Material | Gold-Filled |
| Nation of Origin | United States |
| Finish | Gold Plated Over GF |
| Manufacturing Method | Machine Made |
| Anti Tarnish | No |
| Tariff | 7113.20.2900 |
| Gram Weight | 1.69 |
Description
Detailed Specs
| Chain Style | Box & Snake |
| Chain Length | 18 inch |
| Chain Clasp | Lobster Clasp |
| Chain Width MM | 1.1mm - 1.5mm |
| Chain Wire Links | Flat Wire |
| Link Thickness Gauge | 22 Gauge |
| Link Thickness MM | .3mm |
| Link Width MM | 1.3mm |
| Link Length MM | 3.1mm |
| Link ID Gauge | 20ga |
| Link ID MM | .8mm |
Media
Other Options in This Style
×
