Gold-Filled Long and Short Starburst Sequin Chain Footage
3163T
14/20 Gold-filled 2.5mm Long and Short Starburst Sequin Chain Footage
Gold-Filled Long and Short Starburst Sequin Chain Footage
3163T
14/20 Gold-filled 2.5mm Long and Short Starburst Sequin Chain Footage
Total:
warning
Bulk chain sold by the inch:
Order 12 inches to get 1 foot, etc.
Order 12 inches to get 1 foot, etc.
Loading Pricing...
Specs
| Material | Gold-Filled |
| Nation of Origin | United States |
| Finish | Gold Plated Over GF |
| Manufacturing Method | Machine Made |
| Anti Tarnish | No |
| Tariff | 7113.20.1000 |
| Gram Weight | 0.06 |
Description
Detailed Specs
| Chain Style | Long & Short |
| Chain Length | Footage |
| Chain Clasp | No Clasp |
| Chain Width MM | 2.1mm - 3mm |
| Chain Wire Links | Round Wire |
| Link Thickness Gauge | 27 Gauge |
| Link Thickness MM | .36mm |
| Link Width MM | 2.5mm |
| Link Length MM | 5.6mm |
| Link ID Gauge | 21ga Small Link |
| Link ID MM | .7mm Small Link |
| Chain Series Only Size SML | Small |
Media
×
