Gold Filled 18 inch Singapore Rope Chain
3AS1318
14/20 Gold-Filled 18 inch 1.5mm Singapore Rope Chain with Spring Ring Clasp
Gold Filled 18 inch Singapore Rope Chain
3AS1318
14/20 Gold-Filled 18 inch 1.5mm Singapore Rope Chain with Spring Ring Clasp
Total:
Loading Pricing...
Specs
| Material | Gold-Filled |
| Nation of Origin | Italy |
| Finish | Gold Plated Over GF |
| Manufacturing Method | Machine Made |
| Anti Tarnish | No |
| Tariff | 7113.20.2900 |
| Gram Weight | 1.35 |
Description
Detailed Specs
| Chain Style | Rope |
| Chain Length | 18 inch |
| Chain Clasp | Spring Ring Clasp |
| Chain Width MM | 1.1mm - 1.5mm |
| Chain Wire Links | Flat Wire |
| Link Width MM | 1.5mm |
| Link ID Gauge | 28ga |
| Link ID MM | 0.33mm |
Media
Other Options in This Style
×
