Gold-Filled 18 inch Tiny Box Chain
301218
14/20 Gold-Filled 18 inch .7mm Box Chain, Spring Ring Clasp
Gold-Filled 18 inch Tiny Box Chain
301218
14/20 Gold-Filled 18 inch .7mm Box Chain, Spring Ring Clasp
Total:
Loading Pricing...
Specs
| Material | Gold-Filled |
| Nation of Origin | Italy |
| Finish | Gold Plated Over GF |
| Manufacturing Method | Machine Made |
| Anti Tarnish | No |
| Tariff | 7113.20.2100 |
| Gram Weight | 1.26 |
Description
Detailed Specs
| Chain Style | Box & Snake |
| Chain Length | 18 inch |
| Chain Clasp | Spring Ring Clasp |
| Chain Width MM | 1mm or less |
| Chain Wire Links | Flat Wire |
| Link Thickness Gauge | 22 Gauge |
| Link Thickness MM | .67mm |
| Link Width MM | .7mm |
| Link Length MM | .7mm |
Media
Other Options in This Style
×
