Gold-Filled White Crystal Pearl Post Earrings
GF1944P
14/20 Gold-filled 4mm White Crystal Pearl Post Earring; .66mm/.026” Post. Clutches Included
Gold-Filled White Crystal Pearl Post Earrings
GF1944P
14/20 Gold-filled 4mm White Crystal Pearl Post Earring; .66mm/.026” Post. Clutches Included
Total:
warning
Earring Pair Warning:
Sold as single pieces, not as pairs.
Sold as single pieces, not as pairs.
Loading Pricing...
Specs
| Material | Gold-Filled |
| Nation of Origin | United States |
| Finish | Gold Plated Over GF |
| Manufacturing Method | Other or Multiple |
| Anti Tarnish | No |
| Tariff | 7113.20.5000 |
| Gram Weight | 0.180076 |
Description
Beautiful 14Kt gold-filled post with a Swarovski crystal pearl attached! With its crystal core and silky pearl coating, you’d think this was a natural pearl. Swarovski crystal pearls are resistant to perfume, perspiration and abrasions and look and feel just like real pearls. These pearls are attached to yellow gold-filled posts and look fabulous together!
Detailed Specs
| Posts & Clutches | |
| Post And Clutches Type | Post |
| Clutches Included | Yes |
| Post Thickness MM/Inch | .64mm/.025" |
| Stone Size | 4mm |
| Post Ornament MM Size | 4mm |
| Size SML | Small |
Media
×
