Gold-Filled 18 inch 1mm Satellite Chain
3A83318
14/20 Gold-Filled 18 inch 1mm Satellite Chain with Lobster Clasp. 2mm Beads. Length Between Beads 3/8 Inches.
Gold-Filled 18 inch 1mm Satellite Chain
3A83318
14/20 Gold-Filled 18 inch 1mm Satellite Chain with Lobster Clasp. 2mm Beads. Length Between Beads 3/8 Inches.
Total:
Loading Pricing...
Specs
| Material | Gold-Filled |
| Nation of Origin | Italy |
| Finish | Gold Plated Over GF |
| Manufacturing Method | Machine Made |
| Anti Tarnish | No |
| Tariff | 7113.20.2900 |
| Gram Weight | 2.46 |
Description
Detailed Specs
| Chain Style | Bead & Saturn |
| Chain Length | 18 inch |
| Chain Clasp | Lobster Clasp |
| Chain Width MM | 1mm or less |
| Chain Wire Links | Round Wire |
| Link Thickness Gauge | 28 Gauge |
| Link Thickness MM | 0.3mm |
| Link Width MM | 1mm |
| Link Length MM | 1.5mm |
| Link ID Gauge | 28 ga |
| Link ID MM | 0.33mm |
| Embellishment Width MM | 2mm beads, 0.3 inch between beads |
Media
Other Options in This Style
Compatible With
×
