Sterling Silver 18 inch Saturn Chain
203318
Sterling Silver 18 inch 1.2mm Saturn Cable with Spring Ring, 2mm Beads. Length between beads 3/8 inch.
Sterling Silver 18 inch Saturn Chain
203318
Sterling Silver 18 inch 1.2mm Saturn Cable with Spring Ring, 2mm Beads. Length between beads 3/8 inch.
Total:
Loading Pricing...
Specs
| Material | Sterling Silver |
| Recycled Detail | 99% Post-Consumer Recycled Silver |
| Nation of Origin | Italy |
| Finish | Bright |
| Manufacturing Method | Machine Made |
| Anti Tarnish | Yes |
| Tariff | 7113.11.5000 |
| Gram Weight | 2.09 |
Description
Saturn chains are such a fun option to add to your jewelry collection! The chains in the 2033 Series are 1.2mm with 2mm beads spaced ever 3/8 inches apart. Finished with a simple spring ring clasp. Add a small charm or pendant to this great chain as a centerpiece, or layer it with other sterling silver chains. The end jump ring is 2.8mm outer diameter, so keep that in mind if sliding a pendant or charm onto one of these chains.
Shop all silver chain here.
Detailed Specs
| Chain Style | Bead & Saturn |
| Chain Length | 18 inch |
| Chain Clasp | Spring Ring Clasp |
| Chain Width MM | 1.1mm - 1.5mm |
| Chain Wire Links | Round Wire |
| Link Thickness Gauge | 22 Gauge |
| Link Thickness MM | 0.68mm |
| Link Width MM | 1.20mm |
| Link Length MM | 1.50mm |
| Embellishment Width MM | 2mm bead, 3/8 inch between beads |
Media
Other Options in This Style
Compatible With
×

