Sterling Silver 15mm Hoop Post Earrings
S9315
Sterling Silver 15mm 3/4 Hoop Post Earrings, 1.3mm Solid Hoop Tube Width; .74mm/.029” Post. Clutches not included
Sterling Silver 15mm Hoop Post Earrings
S9315
Sterling Silver 15mm 3/4 Hoop Post Earrings, 1.3mm Solid Hoop Tube Width; .74mm/.029” Post. Clutches not included
Total:
warning
Earring Pair Warning:
Sold as single pieces, not as pairs.
Sold as single pieces, not as pairs.
Loading Pricing...
Specs
| Material | Sterling Silver |
| Recycled Detail | 100% Post-Consumer Recycled Silver |
| Nation of Origin | China |
| Finish | Bright |
| Manufacturing Method | Other or Multiple |
| Anti Tarnish | Yes |
| Tariff | 7113.11.5000 |
| Gram Weight | 0.4799 |
Description
Detailed Specs
| Posts & Clutches | |
| Post And Clutches Type | Post |
| Clutches Included | No |
| Post Thickness MM/Inch | .74mm/ .029" |
| Post Ornament MM Size | 15mm |
| Size SML | Extra Large |
| Hoops | |
| Hoop Type | Post |
| Hoop Shape | Round Circle |
| Hoop Size | 13mm - 15mm |
| Hoops Approx MM | 15mm |
Media
Other Options in This Style
Compatible With
×
