Sterling Silver 18 Inch .6mm Alternating Saturn Chain
2K03118
Sterling Silver 18 inch, .6mm Alternating Saturn or Satellite Neck Chain with Spring Ring, 1.7mm Beads, 1/4 inch Between Beads
Sterling Silver 18 Inch .6mm Alternating Saturn Chain
2K03118
Sterling Silver 18 inch, .6mm Alternating Saturn or Satellite Neck Chain with Spring Ring, 1.7mm Beads, 1/4 inch Between Beads
Total:
Loading Pricing...
Specs
| Material | Sterling Silver |
| Recycled Detail | Standard Sterling Silver Material |
| Nation of Origin | Italy |
| Finish | Bright |
| Manufacturing Method | Machine Made |
| Anti Tarnish | Yes |
| Tariff | 7113.11.5000 |
| Gram Weight | 2.259795 |
Description
Gorgeous alternating saturn chain! The bead pattern on this finished chain alternates between a single bead, and then three beads at .25 iinch intervals, followed by a single bead again. This pattern of alternating beads continues along the entire length of chain. The 1.7mm beads and the cable chain links have a bright mirror finish. Saturn or satellite chains look great as part of a layered "neck mess." The beaded accents really stand out amoung multiple strands of traditional chain links. Try it for yourself and see.
Detailed Specs
| Chain Style | Bead & Saturn |
| Chain Length | 18 inch |
| Chain Clasp | Spring Ring Clasp |
| Chain Width MM | 1mm or less |
| Chain Wire Links | Round Wire |
| Link Thickness Gauge | 27 Gauge |
| Link Thickness MM | 0.37mm |
| Link Width MM | 0.60mm |
| Link Length MM | 1.10mm |
| Embellishment Width MM | 1.7mm beads, 0.25 inch between beads |
Media
Other Options in This Style
×
