Sterling Silver 18 Inch 1.4mm Open Link Saturn Chain
2K03318
Sterling Silver 18 inch, 1.4mm Open Link Saturn or Satellite Chain with Spring Ring, 2mm Beads, Length Between Beads 1/2 inch.
Sterling Silver 18 Inch 1.4mm Open Link Saturn Chain
2K03318
Sterling Silver 18 inch, 1.4mm Open Link Saturn or Satellite Chain with Spring Ring, 2mm Beads, Length Between Beads 1/2 inch.
Total:
Loading Pricing...
Specs
| Material | Sterling Silver |
| Recycled Detail | Standard Sterling Silver Material |
| Nation of Origin | Italy |
| Finish | Bright |
| Manufacturing Method | Machine Made |
| Anti Tarnish | Yes |
| Tariff | 7113.11.5000 |
| Gram Weight | 3.299881 |
Description
Known as a Rosary, satellite and even saturn chain, these styles feature 2mm beads at regular intervals with cable links separating them. Finished saturn chains can be worn as-is or add a small sterling silver charm as a focal piece. You’re sure to love the bright beads running along this fancy chain!
Detailed Specs
| Chain Style | Bead & Saturn |
| Chain Length | 18 inch |
| Chain Clasp | Spring Ring Clasp |
| Chain Width MM | 1.1mm - 1.5mm |
| Chain Wire Links | Round Wire |
| Link Thickness Gauge | 27 Gauge |
| Link Thickness MM | 0.37mm |
| Link Width MM | 1.40mm |
| Link Length MM | 1.70mm |
| Link ID Gauge | 25ga |
| Link ID MM | 0.45mm |
| Embellishment Width MM | 2mm beads, 0.5 inches between beads |
Media
Other Options in This Style
×
